2015 sinema açısından verimli geçen yıllardan biriydi ve 2016’da da birçok etkileyici film bizleri bekliyor.

Popüler işlerden, süper kahraman filmlerine, Martin Scorsese gibi sinemanın üstatlarından Coen Kardeşler gibi kendi kültürünü yaratmış yönetmenlerin eserlerine kadar birçok yabancı film 2016’da vizyona giriyor.

İşte bu yıl kaçırmamanız gereken o filmler:

 

Yoga Hosers

 

Jersey Girl, Clerks II, Zack and Miri Make a Porno ve Tusk gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Kevin Smith yeni filmi Yoga Hosers’da yine alışıldık tarzını yansıtmış gibi duruyor. Korku ve komediyi bir arada kullanmayı oldukça seven yönetmenin, yoga yapmaya istekli iki genç kızı ve başlarına gelen olayları anlattığı bu film, yönetmenin bir önceki filmi Tusk’ın spinoff’u. Johnny Depp, Adam Brody, Lily-Rose Depp, Harley Quinn Smith gibi oyuncuların yer aldığı filmin Türkiye’deki vizyon tarihi henüz bilinmiyor.

 

Hail, Caesar!

 

No Country for Old Man, Fargo, The Big Lebowski ve A Serious Man gibi sinema tarihine damga vuran filmlerden tanıdığımız yönetmenler Joel ve Ethan Coen, yeni filmlerinde komedi, müzikal ve dram türlerini ustaca harmanlıyor. 1950’lerdeki Hollywood’da geçen film, Eddie Mannix isimli bir iş bitirici ve onun çevresinde gelişen olayları anlatıyor. Filmin en etkili unsurlarından bir diğeriyse kadrosunda Scarlett Johansson, George Clooney, Tilda Swinton, Channing Tatum ve Josh Brolin gibi usta isimlerin yer alması. Film 19 Şubat’ta vizyona girecek.

 

Deadpool

 

Bu yıl birçok süper kahraman filmi izleme fırsatımız olacak. Marvel’in yarattığı en ilginç süper kahramanlardan Deadpool ise kesinlikle bu filmler arasında en merak edileni. Deadpool’u sonunda başrol olarak 12 Şubat’ta beyaz perdede görebileceğiz. Süper kahramandan çok anti kahraman desek daha doğru olur gerçi. Tim Miller’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda ise Ryan Reynolds, Gina Carano ve Morena Baccarin yer alıyor.

 

Batman v Superman: Dawn of Justice

 

Marvel ve DC’nin arasında yıllardır süregelen bir rekabet olduğunu herkes biliyor. Ancak DC en büyük iki kozunu tek filmde bir araya getirdi ve bu da kesinlikle yılın en başarılı hamlelerinden biri oldu. Superman ve Batman dışında Wonder Woman, Aquaman ve Lex Luthor gibi etkili yan karakterlerin bulunduğu filmin yönetmenliğini Zack Snyder üstleniyor. 25 Mart’ta vizyona girecek filmin başrollerinde ise Henry Cavill, Ben Affleck, Amy Adams ve Gal Gadot yer alıyor.

 

Captain America: Civil War

Marvel’in bir başka yapımı olan Captain America, aslında tek başına savaşan kahramanın yer aldığı bir film. Tabii yeni filminde işler biraz değişiyor ve filmde Captain America’nın The Avengers’tan da tanıdığımız “dostlarını” görüyoruz. Hatta Ant-Man ve Spider-Man de filmde boy gösteriyor. Filmde Chirs Evans, Robert Downey Jr, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Paul Rudd ve Marisa Tomei gibi oldukça popüler isimler yer alıyor. Film, 6 Mayıs’ta vizyona girecek.

 

Ghostbusters

 

29 Temmuz’da yepyeni bir Ghostbusters filmi geliyor ve başrollerinde Bill Murray, Sigourney Weaver, Chris Hemsworth ve Melissa McCarthy var. Bu filmi izlememek mümkün değil. The Heat, Brides Maids ve Spy gibi filmlerden gördüğümüz kadarıyla aksiyon ve komediyi ustaca harmanlamayı başaran yönetmen Paul Feig, Ghostbusters hakkındaki beklentilerimizi daha da yukarıya taşıyor.

 

Suicide Squad

 

Batman v Superman: Dawn of Justice’in yanına Suicide Squad’ı da ekleyerek DC bu yıl çıtayı oldukça yükseltti. Heath Ledger ile zirveye yerleşen Joker, bu filmde Jared Leto tarafından canlandırılıyor ve kesinlikle film hakkında en büyük merak unsurunu yaratan da Leto’nun performansı. En çok sevilen kötü adam Joker’in yanı sıra filmde Deadshot (Will Smith) ve Harley Quinn (Margot Robbie) karakterlerini de görüyoruz. Film, 12 Ağustos’ta beyazperdede olacak.

 

Doctor Strange

 

Marvel sinema dünyasında yıllardır etkili işler yapıyor ve son zamanlarda her karaktere özgü ayrı filmler de yapmaya başladı. Bu karakterlerden sonuncusu da Doctor Strange oldu. Diğer karakterlerden çok daha farklı olan Dr. Stephen Strange, bizi büyü evrenine doğru yola çıkarıyor. 4 Kasım’da vizyona girecek olan, Scott Derrickson’ın yönettiği filmde Benedict Cumberbatch, Rachel McAdams, Tilda Swinton ve Mads Mikkelsen gibi oyuncular yer alıyor.

 

Rogue One: A Star Wars Story

 

Star Wars’un son filmini izleyeli aylar oldu ama hala etkisinden çıkamadınız değil mi? Star Wars’un haklarını satın alan Disney yeni bir hikayeyle karşımıza çıkıyor. 2016’da izleyeceğimiz bir diğer spinoff olan film, Star Wars’un 3. ve 4. bölümü arasındaki zaman diliminde geçiyor. Godzilla’da ortaya güzel bir iş çıkaran Gareth Edwards ise filmin yönetmeni. Rogue One, 16 Aralık’ta vizyonda olacak.

 

Fantastic Beasts and Where to Find Them

 

8 Harry Potter filmini izlediniz ama hala yeni filmlerini görmek istiyorsanız J.K. Rowling imdadınıza yetişiyor. 18 Kasım’da beyazperdede olacak Fantastic Beasts, Harry Potter’ın devam filmi değil ama spinoff’u. Üçleme şeklinde çekilecek bu yeni serinin ilk filminin yönetmeni daha önce Harry Potter’ın 4 filmini çekmiş olan David Yates. Oscarlı Eddie Redmayne filmin ana karakteri Newt Scamander’i canlandırıyor.

 

Silence

Güzel bir Martin Scorsese filmi izlemek istediğinizi biliyoruz. 2013 yılından beri uzun metraj film çekmeyen yönetmen bu yıl Shûsaku Endô’nun aynı adlı romanından Jay Cocks tarafından uyarlanan senaryoyu beyaz perdeye taşıyor. 17. yüzyılda zulüm ve şiddete maruz kalan iki rahibin Japonya’ya gitmelerini anlatan filmin başrollerinde Adam Driver, Liam Neeson ve Andrew Garfield var. Martin Scorsese için Oscar çanları şimdiden çalıyor. Filmin vizyon tarihiyse henüz belli değil.

 

Green Room

 

Murder Party ve Blue Ruin gibi filmleriyle tanınan yönetmen Jeremy Saulnier, yine kendi tarzında bir film olan Green Room’u beyaz perdeye aktarmış. Bir punk rock grubunun bir suça şahitlik etmeleri ve ardından tuzağa düşürülmeleri şeklinde gelişen olay örgüsü filmin korku ve heyecanı güzel bir şekilde birleştirdiğinin habercisi gibi. Karakterlerin kendini akıl almaz olayların içerisinde bulup açmaza sürüklendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Imogen Poots, Alia Shawkat ve Anton Yelchin gibi isimler var. Bu filmin de vizyon tarihi henüz belirlenmemiş.

 

Midnight Special

 

Shotgun Stories, Take Shelter ve Mud filmlerine imza atmış olan yönetmen Jeff Nichols, nevi şahsına münhasır tarzıyla Hollywood’un klişelerinden sıyrılmayı ve insancıl hikayelerini beyaz perdeye aktarmayı her zaman başarmıştır. Yönetmen yeni filmi Midnight Special’da, oğlunun özel güçleri olduğunu öğrenen bir babanın oğlunu da alıp saklanmasının hikayesini anlatıyor. Macera, dram ve bilim kurgu türlerini bir araya getiren filmin oyuncu kadrosunda Adam Driver, Kirsten Dunst ve Michael Shannon gibi isimler dikkat çekiyor. Film, 18 Mart’ta vizyonda…

 

Story of Your Life

 

Prisoners ve Sicario gibi filmlerle kendini ispatlamış olan yönetmen Denis Villeneuve, yeni filmiyle de alkışları toplayacak gibi duruyor. Film, Ted Chiang’ın aynı isimli kısa öyküsünden beyaz perdeye uyarlanmış ve Eric Heisserer tarafından senaryolaştırılmıştır. Amy Adams’ın bir dil bilimciyi canlandırdığı filmde tamamen yabancı bir bölgeyi görüyoruz. Jeremy Renner, Forest Whitaker ve Michael Stuhlbarg’ın da kadrosunda olduğu filmin vizyon tarihi henüz belli değil.