Sadece müziğiyle değil, kalıpları yıkan moda anlayışıyla da son 40 yılın en önemli ikonlarından biriydi David Bowie. O aslında 69 yıla birkaç hayat sığdırdı. Ziggy Stardust, Aladdin Sane, Thin White Duke gibi yarattığı karakterlerle cinsiyet bariyerlerini ortadan kaldırdı, teatral görünümleriyle şaşırttı ve yaşadığı zamanın hep yapılmayanlarını yaptı. Yani aslında, bir yaptığını bir daha yapmadı; müziğini, duruşunu, stilini sürekli yeniledi.

1974'teki bir röportajında modaya olan ilgisini "En büyük aşklarımdan biri kıyafetler. Gerçekten onlara deli oluyorum. Sahneye çıktığımda olabildiğince farklı bir performans sunmak istiyorum ama bunu sadece şarkılarımı söyleyerek ya da dans ederek yapmıyorum. Bence, insanları gerçekten eğlendirmek istiyorsanız, görünümünüze de dikkat etmeniz gerek." diyerek anlatmış.

18 aydır kanserle savaştığını bilmeyen hayranlarına, ölümünden sadece iki gün önce, kendi doğum günü olan 8 Ocak'ta Blackstar albümünü hediye etti. Son albümünün prodüktörlüğünü yapan Tony Visconti "O her zaman istediğini yaptı ve bunu da en iyi şekilde yapmak istedi. Ölümü de hayatından farklı olmadı, tam bir sanat eseriydi. Blackstar'ı bize bir veda albümü olarak yaptı." dedi.

Şimdi arka planda en sevdiğimiz David Bowie şarkıları çalarken, onun moda dünyasına ilham veren görünümlerini bir kez daha hatırlıyoruz.

18 yaşında Davy Jones adıyla sahnelere çıkan sanatçı, uzun saçlarıyla dikkat çekiyordu.

1971'de RCA Records'la anlaşan Bowie, erkek kardeşi Terry, Andy Warhol ve Bod Dylan'a ithaf ettiği Hunky Dory albümüyle glam folk'a göz kırpmıştı. Albümün tanıtımı için çekilen bu fotoğrafta, ekstra yüksek belli ve geniş paçalı pantolonuyla 70'lerin hakkını veriyordu.

Hunky Dory'den bir yıl sonra 'The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars'ı yayınlayan Bowie, insanları uyarmak için uzaydan dünyaya gönderilen 'Ziggy Stardust' karakteriyle müzik dünyasını salladı ve insanların aklını karıştırmayı başardı.

Ziggy Stardust karakteriyle sahne şovunun hakkını veren Bowie, makyajı ve kostümleri için büyük bir hazırlık yapıyordu.

İngiltere listelerinde bir numara olan albümü Aladdin Sane'le farklı bir karaktere bürünen Bowie'nin en akılda kalan görünümü albüm kapağındaki bu fotoğraf oldu. Ziggy Stardust'la karıştırılan bu karakter, aslında onun gelişmiş bir versiyonu gibiydi. Şimşekli makyajı, Kate Moss başta olmak üzere birçok model ve ünlü tarafından dergi kapaklarına, video kliplere, posterlere ve hatta tişörtlere taşındı.

1974'te Amerika'ya taşınan Bowie, Diamond Dogs albümündeki soul ve funk karışımı müziğiyle, glam tarzıyla yine çok renkliydi. Bu fotoğrafta eski eşi Angie ve oğlu Duncan Jones'la görülüyor.

Amerika'nın CBS kanalında Cher'le düet yapan Bowie, gösterişli sahne stilinden uzak ama bohem bir tarzda.

1976'daki Station to Station albümünde bu kez Thin White Duke karakteriyle ortaya çıktı. Aynı yıl başrolünde olduğu 'The Men Who Fell To Earth'teki karakteri Thomas Jerome Newton'ın uyarlaması olan Thin White Duke'un gardırobunda beyaz gömlek, yelek, takım elbise, fedora şapka gibi parçalar vardı. Bowie bu karakteri "ahlaksız ve zalim" olarak tanımlamıştı.

Önce İsviçre'ye ardından Berlin'e yerleşen Bowie, Brian Eno'yla çalışıyor ve Iggy Pop'la aynı evi paylaşıyordu. Berlin etkileşimi onu müzikte daha minimal bir tarza yönlendirirken stili de aynı doğrultuda gidiyordu.

80'lerde pop çağını yaşayan Bowie'nin popülaritesi en yüksek noktaya gelmişti. Renkli takım elbiseler, parlak tulumlar, kabarık saçlarla büyük sahnelerde, büyük şovlar sergiledi.

90'ların başında tanışıp daha sonra evlendiği Iman'la bir davet çıkışında... Üstündeki geniş kesimli paltoya ne demeli? Trendleri ön gördüğü kesin.

Bağımsız bir moda dergisinde Alexander McQueen'in tasarımlarına rastlayan ve çok beğenen Bowie, turne kostümlerini yapması için onu aramış. Daha sonra bir araya gelen ikili, o sayede arkadaş olmuşlar. Aslında ünlü iş birliklerine çok düşkün olmayan McQueen, Bowie'nin hayranı olduğu için ilk olarak ona Earthling albümünün kapağında da yer alan Union Jack paltosunu tasarlamış. Daha sonra tüm turne gardırobunu yapmış. Moda dünyasında Alexander McQueen'in ikonik işleri arasında gösterilen Union Jack paltosu, Metropolitan Museum of Art Costume Institute ve Victoria & Albert gibi müzeleri dolaştı.

50. doğum gününde oryantal stilini gitarıyla buluşturdu.

VH1'da yer alan Storytellers performansında, günlük stili sahneye taşıdı. Geniş kesimli sweatshirt'üyle 90'ları kapadı.

Boynundaki fuları, skinny jean'i ve dar kesimli tişörtüyle tam bir rock star!

Iman'la birlikte katıldığı CFDA Fashion Awards'da dar kesimli takımı ve boynundaki şalıyla kesinlikle 63 yaşından daha genç görünüyor.

Ve David Bowie'nin yayınlanan son fotoğraflarından biri... Blackstar albümünün tanıtımı için Jimmy King tarafından çekilen fotoğrafta yine çok şık, hayat dolu ve enerjik. Onu bu mutlu haliyle hatırlamamızı ister gibi, kocaman gülümsemesiyle bize veda ediyor.

 

Görseller: Getty Images Turkey