Jenerasyon olarak bu ülkede pek çok konuda kendimizi şanssız hissedebiliriz ama itiraf edelim her yıl daha fazla düzenlenen konser ve festivaller sayesinde müziğin sonuna kadar tadını çıkarma konusunda şanslıyız. Madonna’sından Rihanna’sına, dünyaca ünlü şarkıcı ve gruplar dünya ya da Avrupa turnelerine burayı da katıyorlar. Hatta bazıları o kadar sık geliyor ki kaçırırsak bile üzülmüyoruz. Anathema, Goran Bregoviç, Jay Jay Johanson, Placebo neredeyse her sene mutlaka buraya da bir uğrarken, Metallica da beş kere konser verdi. Ama bazı müzisyenler var ki burada onca hayranının evrene gönderdiği mesajlara rağmen Türkiye’ye henüz ayak basamadı. İşte o müzisyenlerden aklımıza gelenler...

Coldplay
İngiliz rock grubu Coldplay, 1996 yılında ana vokalist Chris Martin ve ana gitarist Jonny Buckland tarafından University College London’da kuruldu. Pectoralz adıyla başlayan, sonrasında Starfish ismini alan grup, 1998 yılında adını Coldplay olarak değiştirdi ve kayıtlara başladı. İlk olarak üç EP yayınlayan grup, birçok single’ın yanında toplamda 7 albüme sahip. Şu ana kadar, 2000 yılından başlayarak altı tane turneye çıkan Coldplay, en son 2015-2016 yılında gerçekleştirdiği dünya türnesine ne yazık ki yine Türkiye’yi katmadı.

The Killers
Nevada-Las Vegas’ta 2002 yılında kurulan The Killers, ilk albümleri Hot Fuss’u 2004 yılında, ikinci albümleri Sam’s Town’ı 2006 yılında ve üçüncü albümleri Day & Age’i 2008 yılında çıkardı. Day&Age’in konser turunu 2009 yılında gerçekleştiren grup Türkiye’ye uğramamıştı.

System of a Down
Alternatif metal grubu System of a Down, farklı bir şekilde, Türkiye’ye gelmek isteyip de gelemeyen gruplardan. 1994 yılında Kaliforniya’da kurulduğundan bu yana 5 stüdyo albümü yayınladı. “Ermeni soykırımı konusunda farkındalığı artırmak” amacıyla “Wake Up Souls” adlı uluslararası bir turne gerçekleştiren grup, turne kapsamında buraya gelmek için Türk yetkililerle iletişime geçtiklerini, fakat yanıt alamayınca Türkiye’yı tur dışı bırakmak zorunda kaldıklarını BBC Türkçe ile yaptıkları bir söyleşide açıklamışlardı. Türkiye’ye gelmeleri tartışma yaratan grup, 1998’de Slayer’ın alt grubu olarak gelmekten menajerlerinin tavsiyesi üzerine vazgeçtiklerini ve Türkiye’ye gelmeyi çok istediklerini de aynı söyleşide eklemişlerdi.

Radiohead
İngiliz alternatif rock grubu Radiohead, 1986’da okul arkadaşları arasında kurulduktan sonra o ünlü ilk single’ı “Creep”i 1992’de piyasaya sürdü. Şu ana kadar 8 albüm yayınlayan grup, büyük şirketlerle çalışsa dahi hem müzikal hem de politik bağımsızlıklarını korumaya çaba gösteriyor. Yedinci albümleri In Rainbows için kayıt şirketiyle yaşanan anlaşmazlık sonucu albümü etiketsiz olarak internet üzerinden piyasaya sürdü. Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip grup, hala ülkemize gelmedi Change.org sayfasında bile “Radiohead İstanbul’a gelsin!” başlığıyla imza kampanyası başlatıldı.

Foo Fighters
Kurt Cobain’in ölümünden sonra, 1995 yılında Dave Grohl’un kurduğu Foo Fighters, toplamda 11 Grammy Ödülü’ne sahip bir alternatif rock, post-grunge ve hard rock müzik grubu. Şu ana kadar 7 stüdyo albümü çıkaran grubun gelecekte yapacağı turlara Türkiye’yi de katmasını diliyor ve dileğimizi evrenin sonsuz boşluğuna doğru uğurluyoruz...

Eminem
Eminem, gerçek adı Marshall Bruce Mather III, 1999 yılında çıkardığı Slim Shady LP albümüyle şöhrete ulaştı ve şu ana kadar 8 stüdyo albümü yayınladı. Akademi ve Grammy ödüllü müzisyen, Nielsen SoundScan’e göre 2000’li yılların en çok satan sanatçısı. Ayrıca Vibe dergisi tarafından 2008 yılında gelmiş geçmiş en iyi rapçi, Aralık 2009’da Billboard dergisi tarafından son on yılın sanatçısı ilan edildi. Şimdiye kadar 7 konser turnesi gerçekleştiren müzisyen, bu ay Brezilya, Arjantin ve Şili’de gerçekleştirilecek Lollapalooza etkinliğine katılıyor.

AC/DC
Angus ve Malcolm Young kardeşler tarafından 1973 yılında Sydney’de kurulan AC/DC, yaptıkları müziği rock’n roll olarak tanımlıyor. Müzik hayatı boyunca iniş çıkışlar yaşayan grup buna rağmen birçok başarılı albüme de imza attı ve yüksek satışlar yapmayı başardı. 2010 yılında gerçekleştirdikleri dünya turnesi Black Ice Tour ile o yılın bilet gelirlerinden en çok kazanan ikinci isim AC/DC oldu ve Türkiye’de büyük sayıda hayran kitlesine sahip olmasına rağmen grup hala ülkemize gelmedi. Headbang dergisinin 2015 yılındaki Ocak-Şubat sayısında yer alan bir habere göre grup, 50 binden az kişiye konser vermeme kararı aldı. Bu durumda ülkemize gelmeleri biraz zor görünüyor.

Beyonce
Amerika'lı şarkıcı Beyonce, 1990'lı yılların sonunda R&B kadın grubu Destiny's Child'ın solisti olarak üne kavuştu. Babası Mathew Knowles'un menajerliğini yaptığı grup, tüm zamanların en çok satan kadın gruplarından biri oldu. Grubun müziğe ara verdiği dönemde, 2003 yılında ilk solo albümü Dangerous in Love'ı yayınladı ve bu albümle beş Grammy ödülü kazandı. Kendini "çağdaş bir feminist" olarak tanımlayan Beyonce'un şarkıları aşk, ilişkiler, tek eşlilik, kadın cinselliği ve güçlendirilmesi temaları çerçevesinde şekilleniyor. Bügüne kadar 20 Grammy ödülü kazanan şarkıcı, Billboard dergisi tarafından 2011'de Milenyumun Sanatçısı seçildi. Tek başına ve başka sanatçılarla toplam 6 turneye çıkan Beyonce'un bir gün Türkiye'ye de geleceğini umuyoruz...

Kanye West
ABD’li rapçi ve hip hop prodüktörü Kanye West, The College Dropout adlı ilk albümünü 2004’te piyasaya çıkardı. Bu albüm ve ardından çıkardığı iki albümle birçok ödül ve ticari başarı kazandı. Toplamda 7 stüdyo ve 2 ortak albüm yayınlayan sanatçı, 2013 yılındaki The Yeezus Tour adlı dünya turunu sadece Amerika, Kanada ve Avustralya’da gerçekleştirdi.

Adele
İngiliz müzisyen Adele, arkadaşının 2006’da ona ait bir demoyu Myspace’e göndermesinden sonra XL Recordings tarafından kayıt sözleşmesi teklifi aldı. İlk albümü 19 ile Adele hem ticari başarı hem de eleştirmenlerin takdirini kazandı ve iki albüm daha yayınladı. Bu sene üçüncü dünya turunu gerçekleştiren sanatçı maalesef Türkiye’nin yakınına bile gelmiyor!

Mumford & Sons
Britanyalı rock grubu Mumford & Sons, 2007 yılında Londra’da kuruldu. Üç albüme sahip grup, Babel albümü sayesinde Yılın Albümü dalında bir Grammy Ödülü kazandı. Şu anda dünya çapında birçok festivale katılan grup ne yazık ki programına Türkiye’yi dahil etmiyor.

Arcade Fire
Arcade Fire, 2001 yılında kurulan Kanadalı bir indie rock grubu. Toplamda 4 stüdyo albümüne sahip grup, Grammy de dahil müzik kariyerinde birçok ödül kazandı. En son 2014’te dördüncü albümünün tanıtımı için konser turuna çıkan grup halen ülkemize gelmedi.

Görseller: Getty Images Turkey