Yılın en güzel ayında yapma fırsatı bulduğumuz bir tatilin ardından işe dönme zamanı geldi. Kimilerimiz deniz kenarında güneşin tadını çıkardı, kimilerimiz doğa yürüyüşleri ve kültürel keşifler yaptı. Dolu dolu geçirdiğimiz tatilden sonra çalışma hayatına yeniden adapte olmak biraz zor gelebilir. Tatil bitti ve işin ilk günü geldi. Sabah yataktan kalktınız ve “Ben bugün işte ne yapacağım?” sorusunu kendinize sorduğunuz, biliyoruz (Laf aramızda, biz de aynısını yaptık çünkü). Bu yüzden iş temposuna alışmak için çareleri hemen aramaya başladık. Gelin aşağıda hazırladığımız maddeleri uygulamaya başlayalım ve tatil sonrası bunalıma hiç girmeyelim:)

1. Gerçekle yüzleşin

Öncelikle durumu kabullenin. Tatilin bittiğini ne yazık ki kabullenmemiz ve bu gerçekle hayatımıza devam etmemiz gerek. Geri döndüğünüzde sizi nelerin beklediğini bilmeniz işe yeniden alışmanızın daha kolay olmasını sağlar.

 

2. Müzik yardımınıza yetişebilir

Mavi’nin hazırladığı Spotify listesinin tadını çıkarabilirsiniz. Hatta ilk iş günü takın kulaklıkları açın listeyi, keyifli müzik eşliğinde çalışmak her zaman iyi gelir.

  

3. Temizlik hiç fena fikir değil

Ofise ilk adımı attığınızda hemen işe koyulmak yerine çalışma masanızı düzenleyebilirsiniz, bu sayede uzun bir aradan sonra hem iş ortamına alışmaya hem de düşüncelerinizi toparlamaya biraz zaman kazanırsınız. Sonra da temiz ve ferah bir masa gözünüze daha hoş gelince işe döndüğünüze mutlu bile olabilirsiniz.

 

4. Hediyelerle kendinizi ödüllendirin

Kendinizi şımartmak da iyi hissetmenizi sağlayabilir. Tatil sonrası gerçek hayatla yüzleşmek zor, bunu aşama aşama yapmak işinizi kolaylaştırır. İlk iş gününün sonunda ödül olarak kendinize bir hediye alın. Sizi anı yaşamaya davet eden Mavi’nin en yakın mağazasına veya mavi.com'a uğrayın ve uzun zamandır gözünüze kestirdiğiniz o çantayı alın ya da indirimlerden faydalanın mesela.

 

5. Tatilden güzel anılarınızı saklayın

Tatil bitti diye onunla ilgili her şeyi geçmişte bırakmaya gerek yok. Tüm güzel anılarınızla yaşamaya devam edebilirsiniz, hatta tatili hatırlatması için ofise herhangi bir eşya getirmek veya arada fotoğraflara bakmak size motive edebilir.

 

 

6. İlk güne sevdiğiniz işleri yapmakla başlayabilirisiniz

İşe geri döndüğünüzde sevdiğiniz işleri yapmak sizi daha fazla motive edebilir. Yapmaktan zevk alacağınız işleri bir düşünün ardından kendinize bir liste hazırlayın. Emin olun ki keyifle yapacağınız bir iş hem onu daha kolay halletmenizi sağlar hem de işe alışmanızı kolaylaştırır.

 

7. Hafif yiyecekler ideal

Tatil süresince tazelediğiniz vücudunuzun zindeliğini korumak için yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Daha ilk günden öğle aralarında ya da çalışma sırasında ağır, yağlı yemekler yerine bol su tüketip, hafif ve sizi mutlu eden yiyecekleri tercih etmek ilk günün psikolojik yorgunluğunu bertaraf edebilir. Mesela tatil günlerinin anılarını süsleyecek minik bir dondurma:)

 

8. Biriken işlerinize odaklanın

“Ne kadar da iş birikmiş!” sendromuna kapılmadan önce derin bir nefes alın. Ertelediğiniz işler için paniklemeyin. Önemlilik derecesine göre yapacaklarınızı sıralamak size kolaylık sağlayacaktır. Tatil havasından çıkmanız birkaç gününüzü alacağı için dönüş tarihinize önemli toplantıları koymamanızı öneririz. Rutin hayatınıza döndüğünüzde iş ile alakalı daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

 

9. Rahat kıyafetler tercih edin

Tatil sonrası iş moduna girmenizi zorlaştıran konulardan biri de elbette ki kıyafetler… Alıştığınız rahatlığı ofis ortamında da sürdürebilmek adına kendinizi iyi hissedeceğiniz spor şık giyim tarzını tercih edebilirsiniz.

 

10. Yeni tatil planları yapmaya başlayın

Bir sonraki tatilinizin planını yapmak da hiç fena fikir değil. Güzel şeyler düşünmek ve hayal kurmak moralinizin yükselmesine yardımcı olur. Aslında çok da uzun vadeli bir plan düşünmeye gerek yok, bir sonraki hafta sonu ne yapacağınıza karar vermek bile keyfinizin yerine gelmesine yeter.