2010 yılından beri hayatımızda olan Instagram’da aylık 400 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunuyor, 40 milyardan fazla fotoğraf paylaşılıyor. Yediğimiz yemekten gezdiğimiz yerlere kadar günümüzün neredeyse her anını paylaştığımız bu fotoğraf paylaşma uygulaması, her geçen gün artan kullanıcılarına yeni hizmetler sunmak için son zamanlarda bir dizi yenilik yaptı.

Eğer henüz keşfetmediyseniz işte Instagram’ı daha verimli kullanmanıza yarayacak yeni özellikler...

Filtreleri yönet

Hatırlarsınız, Instagram’a ilk katıldığımızda sadece birkaç filtre vardı. Zamanla filtrelere yenileri eklendi ve elimizde onlarca seçenek oluştu. Eğer bu filtrelerin arasında vakit kaybetmek istemiyorsanız filtre seçeneklerinin yanında bulunan “yönet” kısmı size yardımcı olacak. Böylelikle pek de kullanmadığınız filtreleri seçenekler arasından çıkarabilir ve sık kullandıklarınızı listenize ekleyebilirsiniz. Bu sayede filtrelerinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Instagram “direct”

Fotoğrafınızı hazırladıktan sonra doğrudan takipçilerinizle paylaşıyorsunuz değil mi? Ama çoğu kişinin büyük ihtimalle hala fark etmediği bir seçenek daha var; ana sayfada sağ üstte bulunan “direct” paylaşım. Bu sayede herkesle paylaşmak istemediğiniz fotoğrafı sadece bir grup arkadaşınızla rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Hele ki dışarı çıkacağınız halde bu akşam evde oturacağım deyip arkadaşınızı ektiyseniz “direct” seçeneği sizin için kurtarıcı olacaktır.

Direct mesajları reddet

Tabii nasıl ki siz direct mesaj gönderebiliyorsanız, başkaları da size gönderebiliyor. Ama herkesten direct mesaj almak istemezseniz bunun da bir çaresi var. Direct bölümüne geldiğinizde yukarıda "xx kullanıcıdan mesaj isteği" olduğunu görürseniz, mavi alana tıklayın, daha sonra mesajı açın ve o kullanıcıdan mesaj almak istemiyorsanız "Reddet"e tıklayın. Bu sayede isterseniz tanımadığınız kullanıcıları engelleyebilir ya da yolladıkları paylaşımları gizleyebilirsiniz.

Perspektifle oyna

Instagram’ın son güncellemesi ile fotoğraflarınıza başka bir boyut kazandırabilirsiniz. Instagram’ın kontrast, gölge, aydınlatma gibi birçok seçeneği sıkça kullanılsa da yeterince kullanılmayan bir özellik var: “Ayarla” seçeneği. Fotoğrafınızı düzenlemek için “araçlar” seçeneğine tıkladıktan sonra “ayarla” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle fotoğraflarınızda dikey ya da yatay perspektifler yakalayabilirsiniz. Dümdüz ve standart fotoğraflara iyi bir alternatif olan bu özellik çok kullanılmasa da oldukça güzel bir alternatif.

Fotoğrafları harita üzerinde görün

Instagram’da paylaşılan fotoğraflara isteğe bağlı olarak yer bildirimleri yapılıyor ama yer bildirimlerinin olmadığı fotoğrafların nerede çekildiğini görmek istiyorsanız bu özellik tam size göre. Herhangi bir arkadaşınızın plrofiline girdikten sonra “geotag” isimli yer bildirimi simgesine tıklayın. Böylelikle arkadaşlarınızın fotoğraflarının hangi ülkeden veya hangi şehirden çekildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle gezgin arkadaşlarınız varsa muhakkak kullanmanız gereken bir özellik.

Önemli fotoğrafları kaçırmayın

Ana sayfada gezerken tüm fotoğrafları arka arkaya görebilseniz de bazen gözünüzden kaçan gönderiler olabilir. Özellikle hesabını takip etmeyi sevdiğiniz kişiler fotoğraf ya da video paylaştığında bunu kaçırmak istemiyorsanız Instagram’ın bu güzel özelliği sizi kurtaracak. İstediğiniz bir profile girin ve sağ üst köşede bulunan üç noktaya, ardından da çıkan seçeneklerden “Gönderi Bildirimlerini Aç” kısmına tıklayın. Böylelikle bu hesap ne zaman bir gönderi paylaşsa bildirimleri anında size ulaşacak. Sonrasında da aynı yolu izleyerek bildirimleri kapatabilirsiniz.

Emoji hashtag’leri kullanın

Instagram’da hem takipçi toplamak, hem de paylaşılanların daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak için en sık başvurulan yöntem hiç kuşkusuz ki hashtag’ler. Ama her zaman kullandığınız yazılı hashtag’lerden sıkıldıysanız ve daha orijinal bir şeyler arıyorsanız emojileri kullanın. Yapmanız gereken şey önceki hashtag’lerde ne yapıyorsanız o şekilde. # sembolüne tıklayın ve yanına istediğiniz emojiyi koyun.

Soldur ve renk seçenekleri

Fotoğraflarla oynamak yeni bir şeyler yaratmak sonunda beğeni almaktan bile daha keyifli olabilir. Standart filtrelerden sıkıldıysanız ve istediğiniz renkleri fotoğrafta göremiyorsanız “araçlar” seçeneğindeki solduma ve renk seçenekleri işinize yarayacak. Fotoğraflarınıza biraz nostalji katmak istiyorsanız soldurmanız, bir rengin daha belirgin olmasını istiyorsanız renk seçeneğine tıklamanız yeterli. Sonrasında bu efektleri istediğiniz oranda uygulamak size kalmış.

Datanızı koruyun

Telefonlarımız her an elimizin altında olduğundan interneti de bolca kullanıyoruz. Günümüzde çoğu kullanıcının 2-4 GB interneti olduğunu varsayarsak tüm megabaytların tükenmesi o kadar da uzun sürmüyor. Instagram profilinize girip seçeneklere tıkladıktan sora “hücresel veri kullanımı”na tıklayın. Ardından “daha az veri kullanın” seçeneğini açın. Fotoğraf ve videolarınızın yüklenmesi biraz daha uzun sürecektir ama bu sayede internetinizi daha ölçülü bir şekilde kullanabileceksiniz.

Arama geçmişinizden kurtulun

Sosyal medya bu kadar yaygınlaşınca hepimizin hayatında var olan merak duygusu daha da ortaya çıktı. Bir anda hayat tarzımıza dönüşen “stalker”lık günümüzün büyük bir bölümünü kaplamaya başladı. Instagram’da birilerini araştırdınız ve bundan hafif de olsa utanıyorsanız uygulama şahane bir özelliğe sahip: “Arama geçmişini sil”. Profilinizden seçeneklere girip “arama geçmişini sil”e tıklamanız kanıtlardan kurtulmak için yeterli.

Aynı anda iki hesabı kullanın

Zaman geçtikçe birçok kişi birkaç Instagram hesabı kullanmaya başladı. Evcil hayvanlarına hesap açan da var, iş yerinin Instagram hesabını yöneten de. Kendi hesabından çık diğer hesaba gir, yanlış hesaptan olmayacak kişileri beğen, şifreni unut... Ayrı iki hesap kullanmak çoğu zaman zorlayıcı oluyor ancak artık seçeneklere tıklayıp “hesap ekle” demeniz yeterli. Böylelikle kendi profilinizdeyken diğer hesabınıza geçmeniz oldukça kolay olacak.