Çocukluğumuzda bizler için yazın habercisi olan dondurmayı artık yaz kış demeden tüketir hale geldik. Sade-çikolatalı klasiğinin yanı sıra hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak çeşitlilikte lezzet zenginliğine sahip olmamız da cabası.

Enerji ve mutluluk kaynağı olan, yedikçe yiyesimizin geldiği bu besinin bu kadar pozitif olmasının da bir sebebi var elbette. Nedir bunun sebebi derseniz; protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D ve E grubu vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri de içinde bulunduruyor olması deriz.

Eğer sizing de koşup çıtır külah veya kağıt helva üstünde birkaç top dondurma yiyesiniz geldiyse size bizden birkaç öneri:

1. Dondurmacı Ali Usta

Moda’nın belki de en uğrak mekanlarından olan, önünden sıra eksik olmayan Ali Usta, tabii ki de aklımıza ilk gelen isim oldu. 1969 yılında kurulan Ali Usta, 10:00 – 02:00 saatleri arası açık olup iki kişi için ortalama 25 TL fiyat sunuyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy, İstanbul

 

2. Beşiktaş Roma Dondurmacısı

İtalyan tipi dondurmanın kendine has tadını 1962 yılından bu yana İstanbullularla buluşturan Beşiktaş Roma Dondurmacısı, hepimizin aşina olduğu 12 çeşit dondurmanın yanı sıra gül, tarçın, fındık ezmesi, Türk kahvesi, böğürtlen, damla sakızı, üzüm pekmezi ve mangodan yaptığı dondurmalarla da ziyaretçilerine özgün tatlar sunuyor. İki kişi için ortalama 25 TL ödeyeceğiniz dondurmacı, 08:00 - 02:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Barbaros Bulvarı No: 5/A, Beşiktaş

 

3. Girandola

Arnavutköy civarındaki dondurmacılar arasında yine en bilinenler arasında yer alan Girandola, İstanbul’daki bir diğer İtalyan dondurmacısı. Yumuşak kıvamı ve tadı ile İtalyan dondurması konseptini aslına uygun yaşatan Girandola’da ister mekan içinde oturarak, isterseniz de sahil boyunca yürüyerek dondurmanızın keyfini çıkarabilirsiniz. Mekan 02:00’ye kadar hizmet veriyor.

Adres: Arnavutköy Cad. 109, Arnavutköy, İstanbul

4. Giolitti

Gerçek Roma dondurması konusunda oldukça başarılı bir işe imza attıkları bilinen ve aslında geçmişi 1900’lere dayanan Giolitti, lezzetinin gizli reçetesini korumak için kapalı devre üretim yapıyor. Süt ve taze meyveleri buradan, bazı malzemeleri ise Roma’dan tedarik ediyor. Gerçek Roma dondurmasının yanında bir de gerçek İtalyan kahvesi içeyim diyenlerin, hafta sonu 02:00’a kadar açık olan Giolitti’ye uğramalarında fayda var.

Adres: İstiklal Caddesi 186, Tünel, Beyoğlu

 

5. Yaşar Usta

Meslek hayatına 5 yaşında bir çocukken başlayan ve 45 yıldır dondurma üretimi yapan Yaşar Usta her yerde karşınıza çıkabilir ama asıl noktası Bostancı şubesi. Gerçek meyve tadını mandıralardan aldığı sütle birleştiren, bunun yanında havuçlu, kırmızı erikli gibi deneysel dondurmalarıyla da bilinen Yaşar Usta’da 18 sorbe ve 17 dondurma çeşidi bulunuyor. Merkez şubesi Bostancı’da yer alan Yaşar Usta aynı zamanda Bakırköy, Cihangir, 4.Levent, Koşuyolu, Bağdat Caddesi ve Kadıköy’deki şubelerinde gece 24:00’e kadar hizmet veriyor.

Adres: Ali Nihat Tarhan Caddesi, 34/2, Bostancı

6. Mini Dondurma 

1968 yılından beri İstanbullulara hizmet veren Mini, Mart ayında açtığı mini mekanının kapılarını Kasım ayında kapatıyor. Bebek’in uğrak mekanlarından olan Mini, toplam 22 adet dondurma seçeneği sunarken müdavimlerinin en çok sakızlı, fıstıklı, karadutlu, güllü lokumlu ve sütlü dondurmalarını tercih ettiği biliniyor ve haftanın her gunü gece 03:00’e kadar bu lezzetlere ulaşmak mümkün.

 Adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 38/A, Beşiktaş

 

7. MUA

Yine bir İtalyan lezzeti olan Mua, adını da İtalyanların beğendikleri bir lezzet karşısında parmak uçlarını dudaklarına götürüp çıkardıkları “Mua!” sesinden alıyor. Dondurmanın anavatanı Floransa’dan gelen Elena, İstanbul’a ilk gelişinde “ilk görüşte aşk”ı yaşamış ve sonrasında İstanbul’a taşınıp burada Mua Gelatieri d’Italia’yı açmış. Sonrasında da her gün mevsimin taze meyveleri ve günlük sütle 10:00-01:00 saatleri arasında hizmet vermeye başlamış. 

Adres: Yeniköy Mh. Köybaşı Caddesi No:126

8. Mio Amore Dondurma

Ada sahillerinin müdavimlerinin oradan vazgeçememe sebeplerinden biri de adanın şahane dondurmasıdır belki de. Fayton ya da bisiklet keyfinin ardından güzel bir dondurma keyfi yapmak isteyenler için Büyükada’nın en uğrak dondurmacılarından biri olan Mio Amore, haftanın her günü gece 01:00’e kadar hizmet veriyor.

Adres: Nizam Mahallesi, İskele Caddesi, No 4, Büyükada, Adalar

 

9. Zeynel Muhallebicisi

Cumhuriyet tarihinin kök salmış geleneksel dondurmalarının ve sütlü tatlılarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Zeynel Muhallebicisi, 1925 yılında Zeynel Bölükbaşı’nın evde elle çevirme usulü yaptığı ve sandalında sattığı dondurmaların yalı sakinleri arasında sevilmesi sonrasında bugünlere taşındı. İstanbul’daki Caddebostan, Ataşehir, Nişantaşı, Yeniköy ve Kozyatağı şubelerinin dışında Ankara, Eskişehir, Karabük gibi şehirlerde de şubeleri bulunan Zeynel, günlük süt ve gerçek meyvelerden yaptığı dondurmaları ile 08:30 – 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Bağdat Caddesi No: 302, Caddebostan-Kadıköy

 

10. Migone

İstanbul’un bir diğer İtalyanı olan Migone, gerek dekorasyonu gerekse dondurmasının lezzetiyle şehrin gözde mekanlarından. Döneme göre değişiyor olmakla beraber 25 kadar farklı dondurma çeşidi sunan Migone’de aynı zamanda diyabetik dondurmalar da bulmak mümkün.

Adres: Bebek Mah. Küçük Bebek Cad. No: 11/ A Beşiktaş