Moda fotoğrafçısı ve video sanatçısı Emircan Soksan, ilovemavi takipçileri için Paris Moda Haftası'nı yerinde gözlemliyor. Onun anlatımı ve fotoğraflarıyla, altıncı günün detayları aşağıda. 

 

Benim için Paris Moda Haftası’nın son günü bütün moda haftası boyunca herkesin iple çektiği Chanel defilesi ile başladı. Chanel, her sezo olduğu gibi Grand Palais’nin atmosferini tamamen değiştirecek bir set kurmuştu. Bu sezon “front row only” temasıyla defile düzenleyen marka, tüm konukların gerçekten en önde oturabileceği bir oturma düzeni yapmıştı. Chanel sonrası ise son günün şerefine Hotel Costes’da bir öğle yemeğinden sonra soluğu hemen yürüme mesafesindeki Jardin des Tuliuries’de gerçekleşen Valentino defilesinde aldım. Valentino defilesi konukları haute couture’u sokağa taşımaktan pek de çekinmiyor. Bana da çok güzel renkli kareler düşüyor haliyle.

Madem moda haftasının artık sonuna geldik, o zaman şöyle bir sokak stilleri bu sezon nerede bir değerlendirelim... Geçen sezon defilelerde gördüğümüz çoğu ikonik parçayı bu sezon sokakta insanların üzerinde görmek mümkündü. Ama eskisi gibi baştan aşağı marka giymek bu sezon ön planda değildi. Deyim yerindeyse, sokak stili bu sezon daha kişiseldi. Sokak stili ikonu Chiara Ferragni, Louis Vuitton çantasıyla, vintage bomber ceketini kombinlemekten çekinmedi; modanın şimdiki en güçlü isimlerinden Eva Chen, jean pantolonu altına sneaker giymek istedi ve yaptı da. Jean demişken, bu sezon gerçekten denim her yerdeydi. Eğer moda bir sanat olsaydı, -ki çoğu tasarımcı bize buna inandırabiliyor- denim, modanın tuvali olurdu. Bu tuvali değerlendirmek ise tamamen sizin elinizde.

Denim’in binbir çeşidi, binbir yorumuyla karşılaştım. Farklı kesimler, desenler, tarzlar derken denim “öylesine” bir kıyafetten çıkıp sokak stilini en iyi kişiselleştiren “item” haline geliyor. Yeter ki sizi en iyi yansıtan o parçayı bulun ve bulduğunuzda da onu sizin tuvaliniz gibi en iyi şekilde renklendirebilin. Yeni şeyler denemekten korkmayın. Şu bir gerçek ki, moda haftalarında “nasıl yani bu moda mı olacak?” dediğimiz çoğu şey, bir seneye kalmadan herkesin üzerindeydi. O yüzden siz en iyisi mi şimdi tüm günlerin fotoğraflarına bir kez daha göz atıp stil notlarınızı alın :)