Son zamanlarda Türkiye'de müzik sektöründe bir şeyler değişmeye başladı... Yeni yetenekler küçük odalarından çıkıp, müziklerini daha geniş kitlelere duyurdular. Tüm duyularımızı harekete geçiren, çoğu kendi dilimizde olan şarkılar "Ben Türkçe müzik dinlemiyorum" diyenleri bile etkisi altına almaya başladı.

Bu değişimde payı olanlardan biri de elbette Sofar Sounds Istanbul. New York ve Londra'da başlayan, şu an dünyada 188 şehirde yapılan özel ev konserlerini İstanbul'a taşıyan Sofar Sounds ekibi, hepimizi yepyeni seslerle tanıştırdı. Müziği her zaman sahiplenen Mavi de 6 konserlik seriyle Sofar İstanbul'la iş birliği içerisinde oldu. Kimisini Sofar'dan, kimisini öncesinden tanıdığımız ama yıl bitmeden mutlaka dinlemeniz gereken isimleri bir araya getirdik. Onları sadece buradan takip etmekle kalmayıp, mutlaka konserlerine gitmenizi de öneriyoruz!

1- Ars Longa

2015'in hiç şüphesiz en iyi albümüne imza atan Ars Longa'nın hepsi birbirinden güzel şarkılarını dinlemezseniz, çok şey kaybedersiniz. Dünya Zor, Ceviz Renk Sandıklar, Deniz Kabuğu, O Rüya diyerek favori şarkı listesi uzar da gider... Bir de Kaş'ta 'Beyaz Kale'ye çektikleri ve su altından harika görüntüler içeren yepyeni bir videoları var. Mutlaka görmelisiniz!

 2- Kalben

Yaşadıklarını samimiyetle anlattığı çok belli olan, kalbe işleyen şarkılarıyla Kalben sizi ilk dinleyişte mest edecek. Şarkılarını dinlerken eliniz sürekli replay tuşuna gidecek, eminiz. Kendisinin henüz bir albümü yok ama merakla bekliyoruz.

 3- Biz

Kuruluşu 2008'e dayanan, ilk çıkışını iki sene sonra gerçekleştiren Biz, Peyote, Roxy, Buddha gibi mekanlardan ya da festivallerden duymuş olabileceğiniz bir grup. 2012'de ilk albümleri "Müzik İstiyoruz"u yayınlayan grup, bu sene de "Geceleri Gel" isimli 5 şarkılık bir EP yayınladı. Daha çok şarkı yapsınlar istiyoruz çünkü dinlemelere doyamıyoruz.

 4- Deniz Tekin

Soundcloud'daki cover kayıtlarıyla keşfedilen, daha sonra kendi şarkılarıyla Sofar Sounds'a konuk olan Deniz Tekin, sadece 17 yaşında olmasına rağmen çok büyük bir sese sahip. İlerleyen günlerde adını daha sık duyacaksınız.

5- Sapan

Henüz ilk albümlerini çıkarmadan önce kazandıkları ödüllerle ses getirmiş, İstanbul indie sahnesinin sevilen isimlerinden biri olan Sapan, geçtiğimiz sene ilk albümleri "Anlık İzler"i yayınladı. Albümde ayrı, akustik konserlerinde ayrı tat bulduğumuz Sapan'ın videolarına da bayılıyoruz.

 6- Nilipek.

Bugünlerde ilk albüm heyecanını yaşayan Nilipek’i “Gömülür” ve “Sabah” şarkılarıyla tanımıştık. Şanslıyız çünkü albümde onların haricinde çok güzel 8 şarkı daha var.

7- Nekizm

Nekizm bizce daha çok bilinmesi, daha çok dinlenilmesi gereken, Türkiye’nin en kendine has gruplarından biri. Yıllardır farklı mekanlarda yer almalarının haricinde arada çıkardıkları EP'lerle de bize tadımlık şarkılar sunuyorlar. 

 8- Selin Sümbültepe

"Su gibi bir ses" derler ya, işte Selin Sümbültepe'nin sesi de tam öyle. Müziğinde ise sadelikten gelen bir abartılı bir güzellik var. 

 9- Emre Akbay

İlk kez 'Mühür' şarkısıyla tanıdığımız Emre Akbay, bu şarkıda mızıkayla şaşırtıcı bir giriş yapıyor ve sonrasında harika sözleri ve vokaliyle dinleyenleri daha da etkisi altına alıyor. Ondan daha çok şarkı dinlemek istiyoruz.

 10- Adamlar

Sofar Sounds İstanbul'un birinci yıl partisinde canlı dinledikten sonra müptelası olduğumuz Adamlar, özellikle şarkı sözleriyle etki altına alıyor. 2014'te çıkardıkları 'Eski Dostum Tankla Gelmiş' albümü dinlenmeli.

11- Meriva

Meriva da listemizin ödüllü gruplarından. Be The Band'deki başarılarından sonra 'Hepberaberyalnız' albümünü çıkarmışlardı. İyi çalan, süper söyleyen ve anında ezberleyebileceğiniz şarkılara sahip olan Meriva sıkça konser vermekte. 

12- Flower Room

Flower Room, listenin en özgün isimlerinden biri. Onların kendilerini anlatmak için sözlere de ihtiyacı yok. Saatlerce gitar çalsalar, saatlerce dinleyebilirsiniz.

13- Neyse

Neyse'nin bir şarkısını dinleyip, günlerce o şarkıya takılabilirsiniz. Üstelik canlı performansları "keşke bir unplugged albümşeri olsa" dedirten cinsten.

14- Astrofella

Elektronik müziği davul ve gitarla birleştirip ayrı bir ruh katan Astrofella, keşfettiğinizde sizi mutlu edecek gruplardan bir tanesi.

15- Gözyaşı Çetesi

Etkileyici cover'ları dışında harika şarkıları da olan Gözyaşı Çetesi, Sofar konserinde herkesi etkilemişti. Bir konserlerine denk gelirseniz kaçırmayın.