Günlük rutinler ve yoğunluk dolayısıyla kitap okumak birçoğumuz için lüks haline geldi. Sürekli yeni kitaplar çıkarken okunacak kitaplar listesi giderek daha da kabardı ama bir türlü eksilen olmadı. Biz de 9 günlük bayram tatilini fırsat bilelim ve okumaya da biraz zaman ayıralım deyip birkaç kitap önerisinde bulunduk. Kitaplar eşliğinde şükela gidecek müzikler de bonus oldu.

 

1. Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens / Yuval Hoan Harari

 

İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari, Kolektif Kitap’tan çıkan “Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens” başlıklı kitabında, türümüzün, yani Homosapiens’in tarihini anlatıyor. İnsanın ortaya çıkışı, diğer insan türleri gibi konularla başlayan kitap (maymunları “kuzenlerimiz” olarak niteleyen Harari’ye göre, nasıl ki maymunların çeşitli türleri varsa 100 bin yıl önce yeryüzünde de 6 farklı insan türü bulunuyordu), tarıma geçiş, bilimin ilerleyişi gibi tarihsel konuları işlerken para, din, emperyalizm, mutluluk gibi farklı konulara da ayrı başlıklarda mercek tutuyor.

 

2. Yerdeniz / Ursula L. Guin

 

Yüzüklerin Efendisi ya da Harry Potter serilerini seviyorsanız en az onlar kadar sürükleyici Yerdeniz serisine mutlaka göz atmalısınız. Ursula L. Guin'in kaleme aldığı seri, genç büyücü Ged'in hikayesini anlatıyor. Sıcak havalarda bu kurgusal evrende olup maceradan maceraya koşmak size çok iyi gelecek.

 

3. Murat Gülsoy / Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet

Hepimizin kalabalıklar içinde yalnız hissettiği zamanlar olmuştur. Bunu bazen kendimiz tercih eder bazen de ummadığımız bir anda bu boşluğun içinde olduğumuzun farkına varırız. Murat Gülsoy’un Can Yayınları’ndan çıkan bu kitabı da, ileri yaştaki ve evlenmemiş öğretim görevlisi Mirat Alsan’ın yaşadığı yalnızlık ve sonrasında ölümle farklı bir açıdan olan yakınlığını işliyor. Erken emekliliğin ardından hayatının geri kalanında ne yapacağına karar veremeyen ve oldukça depresif bir hayat yaşayan Mirat, yolda yürürken Janus isimli bir şirketin oldukça garip vaatleri olan ilanı ile karşılaşıyor. İlanda “Yalnız mısınız? Dert etmeyin (...) İçinizde başkalarına yer açın.” cümlelerini okuyan Mirat, karşı koyamadığı bir merakla şirketin yolunu tutuyor. Hikayenin bundan sonrası size tamamen başka bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 

4. Ve Dağlar Yankılandı / Khaled Hosseini

 

Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş (okumadıysanız şiddetle önerilir) gibi dünya çapında büyük yankı uyandıran kitaplarının ardından Ve Dağlar Yankılandı ile de gönülleri fethediyor Afgan yazar Khaled Hosseini. Romanın başkahramanları Abdullah ve küçük kız kardeşi Peri, ailenin yoksulluğu nedeniyle günün birinde Peri’nin evlatlık verilmesiyle ayrı düşüyor. Bu ayrılık sonrasında iki ailenin yaşadığı kırılmalar ve bireylerin kendi içlerindeki savaşın yanı sıra Afganistan’ın tarihine de tanıklık etme fırsatı buluyoruz. Yazarın kaleminin en vurucu yanı ise betimlemeleri. Farklı farklı gibi görünen hikayelerin tek zeminde buluştuğu tüm roman boyunca kendinizi olayların içinde hissetmekten; kahramanlarla beraber Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına yolculuk etmekten kaçamayacaksınız.

 

5. Belirsizlik ve Değişimle Birlikte Güzel Bir Hayat / Pema Chödrön

 

Her şeyi önceden en azından tahmin etmeye çalışır, bu tahminlere göre planlar yapar ve sonrasında bu planların değişmemesi için büyük uğraşlar verirken belirsizlik ve değişim birçoğumuz için katlanılamaz şeylerdir. Bu şekilde bakınca, yarattığımız stresle hayatımızı zora sokan gerçekten de aslında kendimiz değil miyiz? “Aslında daimi değişim varoluşumuzun doğasında vardır.” diyen Pema Chödrön, bizi disiplin ve cesaret gerektiren bir uyanış yolculuğuna davet ediyor ve sonunda güzel bir hayat vadediyor. Bu kitaba başlamadan önce kendinize gerçekten belirsizlik ve değişimi kabul etmek adına bir adım atıp atamayacağınızı sorun. Sonrasında kitap size güzel bir rehber olacak ve belirsizlik ve değişimi kabullenmeye doğru giden bu yolda güzel bir hayatla beraber güzel de bir tatil geçirmiş olacaksınız.

 

6. Ray Bradbury / Fahrenheit 451

Bilimkurgu ve distopya edebiyatının en önemli romanlarından biri olan Fahrenheit 451, itfaiyenin yangın söndürmek yerine kitap yakmak gibi bir görevinin olduğu bir zamanı anlatıyor. Kitap okumanın ve yazmanın olduğu gibi düşünmenin da yasaklandığı baskıcı bir dünyada, insanlar sadece TV’den beyin yıkayıcı programlar izleme iznine sahiptir. Bir itfaiyeci böyle bir düzenin yanlış olduğunu fark ederek, bunu değiştirmek için mücadele etmeye başlar ve en sonunda kitapları ezberleyen ve hafızasında tutan bir grup insanla gizli bir topluluk kurar.

 

7. Günahkar / Tess Gerritsen 

Korku ve gerilim türünün usta kalemlerinden biri olan Tess Gerritsen, Cerrah ve Çırak’ın ardından serinin 3. kitabı olan Günahkar’da da okuyucuyu sürekli değişen ve şoka sokan bir kurguyla karşılıyor. Kilisede gerçekleşen bir cinayet üzerine harekete geçen Jane ve Maura, kendini Tanrı’ya adamış bir kadının cinayet kurbanı olmasına neyin sebep olabileceğini araştırırken olay örgüsü içinde hiç beklenmedik birçok sırla karşı karşıya kalıyor. Sakin bir tatile biraz gerilim katmak isteyenlere şiddetle önerilir!

 

8. Aslında Hayal / Kürşat Başar

Bazen yalnızca bir sözüyle bir yazara ya da şaire vurulursunuz. Benim Kürşat Başar’a olan ilgim de Başucumda Müzik kitabı ve o kitapta geçen şu sözlerle başladı: “Herkes âşık olmanın ortak dilini bulup yazmaya çalışıyordu. Ama aslında bu kadar basitti işte: Birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan âşıksın.” Yazarın son dönem eserlerinden biri olan Aslında Hayal de henüz okumasam da yazarın kalemine güvenerek direkt olarak tavsiye edebileceğim kitaplardan biri. Okumamış olmam nedeniyle de size kitabı tanıtım bülteninden aktarmakta yarar var: “İstanbul, Ankara, Kıbrıs ve Doğubayazıt'ta geçen çocukluk ve gençlik yıllarını; edebiyatla, müzikle tanışmasını; son otuz yılın gözde dergi ve gazetelerinde geçen günlerini anlatan yazar, Sevim Burak'tan Ara Güler'e, Doğan Hızlan'dan Cemal Süreya'ya ve günümüze gelene kadar daha nicelerine, birbirinden ilginç, sıra dışı figürle karşılaşmasını da aktarıyor. Sinemayla, radyo ve televizyonla geçen renkli yıllarını ve Başucumda Müzik'in bilinmeyen hikâyesini, rastlantıların hayatı nasıl belirlediğini, şaşırtıcı ayrıntılarla yansıtıyor... Aslında Hayal, ‘beklenmedik serüvenlerle yönlenmiş’, ‘dalgalara teslim olarak yaşanan,’ ama tam anlamıyla dolu dolu yaşanan bir hayata dair. Okurların belleğinde yer etmiş eserler veren bir yazar -ve müzisyen-, kitaplarının penceresinden geçmişine, hayallerle gerçekleri birbirine çatarak inşa ettiği kendi dünyasına bakıyor bu kitapta…”

 

9. Havva’nın Üç Kızı / Elif Şafak

İnanç ve inançsızlık üzerine birbirinden ilginç tartışmalara maruz kaldığımız; hoşgörüsüzlüğe her geçen gün daha da fazla hasret kaldığımız bir dönemde Elif Şafak, inanca, inançsızlığa, arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair baş döndürücü bir yolculuğa çıkarıyor. Günahkâr, İnanan ve Şaşkın; diğer adlarıyla Münkir, Mümin ve Mütereddit olarak nitelediği 3 kadın Şirin, Mona ve Peri’nin böylesine birbirlerinden farklıyken birlikte olmalarının imkanları ve imkansızlıkları üzerine bir kurguyla kaşı karşıya kalıyorsunuz. Elbette bu kadarla da kalmıyor. Tanrı, bilim, kimlik, aidiyet, Doğu-Batı tartışmalarının tam ortasında hiç kimselere benzemeyen, karizmatik bir adam, sarsıcı bir skandal ve sıra dışı, yarım kalan bir aşk seneler sonra yeniden canlanıyor. Havva'nın Üç Kızı Türkiye ile Avrupa, dün ve bugün arasında gidip gelen güncel bir hikâye anlatıyor.

 

10. Otostopçunun Galaksi Rehberi / Douglas Adams

 

Mutlak sorunun cevabı neydi? 42 ne anlama geliyordu? Ne yani tüm evrenin gizemi bu sayıda mıydı? Pek çoklarına göre ulu yazar Douglas Adams zamanında adeta bir kuyuya kitap bırakıyor ve bizler de hala o kitabı okuyoruz. Hem de hiç sıkılmadan, defalarca. Biraz fantastik, biraz bilimkurgu ve bolca macera...

Kahramanımız Arthur Dent, önce evinin sonra da dünyanın sonunun geldiği o anda çok yakın arkadaşı olduğunu düşündüğü Ford Prefect ile barda bira içiyordur. Halbuki sadece 10 dk. önce kendini bornozuyla evini yıkmak isteyen bir dozerin önüne atmıştı ve onlar vazgeçene kadar orada kalmakta ısrarcıydı. Nasıl oldu da Ford Prefect onu bu telaşesi arasında bira yudumlamaya ikna etti merak ediyorsanız, kendinizi evrende yolculuk yaparken kaybetmek istiyorsanız beşi bir yerde olan bu seriyi kaçırmayın ve yaz tatilinizi bu macerayla geçirin.

 

BONUS: Kötü Çocuk 1-2-3 / Büşra Küçük

 

Kullanıcıların ücretsiz olarak hikaye, makale ve şiirler paylaşabildiği bir sosyal sosyal platform olan Wattpad’den Büşra Küçük imzasıyla çıkan bu kitap, henüz 17 yaşında olmanın yarattığı bir “başa çıkamama” halini işliyor. Kayla ve Meriç adlı iki gencin arasında geçen duygusal ve zaman zaman da hırpalayıcı ilişkiyi okuduğumuz kitabın kapağının da bir kahramanı var: Vini Uehara. Büşra Küçük’ün Kötü Çocuk kitabının kapak resmi olan (hem de habersiz bir şekilde) Brezilyalı vlogger Vini, daha sonra Mavi tarafından Türkiye’ye çağırıldı ve büyük bir etkinlik ve ilgiyle karşılandı.


BONUS 2: Tüm bu kitaplar sessizlikte de güzel gider ama yine de arkada biraz müzik olması da fena olmaz diyerek size güzel bir de liste sunuyoruz. Buyrunuz: