Yaz aylarının ve birbirinden coşkulu festivallerin başlaması ile rengarenk giysilerimizi gardıroptan çıkartıp tüm yaratıcılığımızı kullanarak onlara yakışan aksesuarlarla süsleniyoruz. Peki, takı, ayakkabı, çanta gibi aksesuarlarımıza alternatif olarak dövme yaptırmaya ne dersiniz? Başarılı bir şekilde yapıldığı taktirde vücuda gayet yakışan, çeşit çeşit tarzda ve tekniklerle yapılan dövmeler her zevke hitap etme şansına sahip. Aşağıda sıraladığımız dövme sanatçılarının birbirinden yaratıcı çalışmalarını görünce siz de durup kendinize “Acaba dövme mi yaptırsam?!” diye sorabilirsiniz.

 

Biçem Şinik

Tasarım okulundan mezun olan sanatçı İstanbul’da çalışıyor. İstanbul’a ilk geldiğinde 7 yıl farklı reklam ajanslarında art direktör olarak çalıştıktan sonra dövme sanatıyla ilgilenmeye karar veriyor. Minimal ve geometrik çalışmalar yapan Biçem, sadece Türkiye’de değil yurtdışında da üne sahip bir sanatçı. 

 

Barış Yeşilbaş

TED Ankara Koleji’nden mezun olan Barış, ailesinin ondan beklediği gibi mimar veya iktisatçı olmak yerine dövme sanatçısı olmayı tercih ediyor ve son iki yıldır kendini bu alanda geliştiriyor.

 

Ilya Brezinski

Puantilist dövme tekniğini uygulayan sanatçılardan biri olan Ilya Brezinski, St. Petersburg’da çalışmalarını sürdürüyor. Dotwork ve Blackwork vücut sanatında kendini geliştiren illüstratör ve sanatçı, Dali çalışmalarını andıran gerçeküstü tasarımlarıyla yaptığı dövmelere neredeyse 3 boyutlu bir etki veriyor.

 

 

Adam Perjatel

Adam, Long Island/New York’ta çalışan ve birbirinden renkli ve ilginç anime dövmeleri yapan bir sanatçı. Video oyunları, çizgi roman ve bilim kurgu tutkunu olan sanatçı, Green Apple Tattoo ile çalışıyor.

 

Sasha Unisex

Gerçek dövme yaptırmaya cesaretiniz yoksa eğer Sasha’nın geçici dövmelerinden de ilham alabilirsiniz. Suluboya resimlerini geometrik dövmelere çeviren Rusyalı sanatçının çalışmaları genellikle hayvan çizimlerinden oluşuyor.

 

Lee Stewart

Fırça darbelerini andıran dövmeler yapan Lee, Berlin’deki sokak sanatından ve Uzak Doğu mürekkep çalışmalarından ilham alıp bu minimal ve gerçekçi çalışmaları yaratıyor. Anatomi alanında bilgileri sayesinde yaptığı dövmeler vücutla uyumlu bir şekilde onun hareketleriyle canlılık kazanıyor.

 

 

Denizhan Özkar

Lucky Hands Tattoo Parlor’da çalışmış olan Denizhan, geçen sene verdiği bir söyleşide Biçem Şinik’le Mecidiyeköy’deki stüdyolarında beraber çalıştığını söylemiş. Halen İstanbul’da çalışan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesinden ayrılıp dövmeciliğe yoğunlaşmayı tercih ettikten sonra Türk geleneksel sanatından öğrendiklerini geometrik ve tek renkli dövmeleri ile birleştiriyor.

 

Emrah Özhan

İstanbul’a yerleşen ve burada çalışan sanatçı, dövme, grafik, moda tasarımı, müzik, güzel sanatlar gibi disiplinler arası çalışmalar yapıyor. Lucky Hands Tattoo'nun kurucusu olan Emrah daha sonra ayrılıp Moda’da bulunan Dramatik dövme stüdyosunu kuruyor ve çalışmalarına orada devam ediyor. O da Biçem Şinik gibi sadece Türkiye’de değil dünyanın başka ülkelerinde de takip edilen bir dövme sanatçısı.

 

 

Okan Uçkun

Uluslararası üne sahip bir başka Türkiyeli dövme sanatçısı olan Okan, doğa unsurlarını geometrik çizimleriyle birleştirerek minimal ve çizgisel çalışmalar yapmakta. Video sanatı, fotoğrafçılık, plastik sanatlar, tasarım ve mimari gibi disiplinler arası çalışmalar yapan Okan, bu alanlarda pek çok sergi de gerçekleştirmiş.

 

Tattrx Shop

Acayip ve kendine özgü çalışmalar üreten Tattrx Shop, modern ve deneysel tasarımlarını tek seferlik üretip bir daha aynı tasarımı yapmamayı hedef koyan bir grup dövmeciden oluşuyor.

 

Equilattera

Avant-garde, geometrik ve psychedelik dövme tasarımları yapan bir ekip olan Equilattera, merkezi Miami’de bulunmakla beraber uluslararası bir ekiple çalışıyor. Her daim yeni projelere açık olan topluluk birbirinden farklı tarzlarda çalışan dövmecilerden oluşuyor.