Snapchat’in Eş-Kurucusu ve CEO’su, 26 yaşındaki Evan Spiegel, 2013 yılında Facebook’un nakit 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddettiğinde teknoloji alemine küçük çapta bir şok yaşatmıştı. Ve şimdi Snapchat, dev “Like” logosunun ona önerdiği miktardan beş kat daha fazla – 15 milyar dolar ile 20 milyar dolar arasında - bir değere ulaştı.

 

Snapchat, namıdiğer ‘şakacı hayalet’ için işler gayet iyi gidiyor; kullanıcılarının çoğunluğunu, sexting’i seven ergen popülasyondan ziyade 60 yaş altı duyarlı bireyler oluşturuyor artık. 2014 yılında Washington ve Seattle Pacific Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, kullanıcıların sadece %1.6’sı Snapchat’te cinsel içerikli mesajlar gönderirken %59.8’i ise “şapşal ifadeler” gönderiyor (Alıntı bizzat araştırma sonucundan).

Bu araştırma şimdi yeniden yapılsa bu ikinci oranın %90’ları bulacağına ise şüphemiz yok zira 2015 Eylül ayından beri Snapchat’in büyük güncellemesi “Lenses” ile ağzımızdan gökkuşakları çıkarıyor; köpek, kedi gibi hayvanlara dönüşüyor ya da bilimkurgu filminden fırlamış pozlar veriyoruz!

Ayrıca uygulamanın bir diğer devrim niteliğindeki medya özelliği “Discover” da (Buzzfeed, Cosmopolitan, Vice, National Geographic gibi kanallar burada direkt olarak Snapchat’e özel içerikler hazırlıyorlar) Snapchat’i ergenlik çağındaki gençlerin tekelinden kurtarıp markayla ilgili tüm algıyı pozitif yönde değiştirdi ve değerini beşe katladı.

Business Insider’ın Ocak ayında paylaştığı habere göre yaklaşık 100 milyon kullanıcının olduğu düşünülen Snapchat’te günlük izlenilen video sayısı 7 da milyara ulaştı. Uygulama bu anlamda, bir zamanlar reddettiği Facebook’un şimdi ciddi bir rakibi haline geldi.

Markalar ve ünlüler de Snapchat’te

Snapchat’in bir kullanıcıyı kolayca eklemeye yarayan sarı kodları her yere yayılmaya başladı ve haliyle uygulama, Instagram’dan sonra ünlülerin ve markaların da yeni gözdesi oldu. Miley Cyrus, Cara Delevigne, Rihanna, Madonna, Calvin Harris, Snoop Dogg ve Jared Leto bu isimlerden sadece birkaçı.

Markalara örnek olaraksa ilk akla gelenler Mavi ve Burberry. Geçtiğimiz Eylül ayında Burberry, ilk olarak Londra Moda Haftası’nda tanıttığı yeni koleksiyonunu Snapchat üzerinden de canlı yayınladı. 2013 sonlarında Snapchat’i Türkiye’de kullanan ilk, globalde ise sayılı markalardan biri olan Mavi; reklam yıldızları Serenay Sarıkaya ve Kerem Bürsin‘le gerçekleştirdiği, “Türkiye’nin ilk Snapchat röportajı”yla da çok konuşulmuştu. Ayrıca Vini Ueahara’yı İstanbul’a getiren Mavi, bu etkinliği de Snapchat’ten canlı olarak yayınlamış ve yüzbinlerce gösterime ulaşmıştı! Serenay ve Kerem’in yer aldığı basın toplantısı da, Türkiye’de Snapchat’ten yayınlanan ilk basın toplantısı olmuştu!

Mavi’yi Snapchat’ye “mavi” kullanıcı adıyla ekleyebilirsiniz!

 

En yeni güncellemeler

İlk sürümünü 2011’de yayınlayan Snapchat, sürekli yaptığı yeniliklerle gündeme gelmeye devam ediyor. Tribeca Film Festivali ile yaptığı ortak yarışma “Tribeca Snapchat Shorts”, maksimum uzunluğu 200 saniyelik videolarla yaratıcılıklarını gösteren kullanıcıların festivalde yer almalarını amaçlıyor. Başvurular 8 Mart’a kadar devam edecek.

Kasım ayında tanıttığı Story Explorer, Snapchat’in canlı olarak sunduğu hikayelerde kullanıcıların ilgisini çeken bir anla ilgili daha fazla içerik görmesini sağlıyor. İlk olarak New York ve Los Angeles’ta kullanılmaya başlanan bu özellik yakın zamanda yeni yerlere de yayılacak.

Uygulamanın en son duyurduğu yenilikse “geofilter” özelliğiyle ilgili. Artık Snapchat’te, çektiğiniz fotoğraf ya da videoyu sola kaydırdığınızda lokasyona göre değişen, otomatik olarak karşınıza çıkan geofilter’ları kendi etkinliğinize göre tasarlayabileceksiniz.

Tanesi 5 dolardan başlayan bu yeni özellik de henüz sadece ABD, Britanya ve Kanada’da mevcut ama yakında birçok bölgeye yayılmaya başlayacak.

Bonus: Snapchat’te ustalaşmış bazı ünlülerin snap kodları